slide1 slide2 slide3 slide4

POWIŚLANIE UPAMIĘTNILI SWYCH BOHATERSKICH RODAKÓW

 

DSCN2582

20 lat istnienia RTP

Bez fanfar, fajerwerków i wielkiej pompy, odbyły się obchody jubileuszu 20-lecia działalności Regionalnego Towarzystwa Powiślan w Wilkowie. Rozpoczęły  się nabożeństwem w wilkowskim kościele celebrowanym przez księdza kanonika, który w swoim homilijnym wystąpieniu przypomniał historię powstania Towarzystwa, oraz pogratulował jego członkom ofiarności i zaangażowania w wieloletnia pracę na rzecz lokalnej społeczności.  Ciąg dalszy nastąpił w lokalu Gminnej Biblioteki Publicznej w Wilkowie, albowiem tam dzięki uprzejmości p. Katarzyny Szast kierującej tą instytucją, „Powiślanie” znaleźli swoje przytulisko. Na początek goście, mogli obejrzeć wspaniałą prezentację zdjęć, autorstwa panów B. Bandzarewicza i S. Turskiego. Na dwu dużych planszach pokazane zostały fotografie obrazujące Powiśle z czasów tuż przed i zaraz powojennych, (Turski) , oraz  współczesnych ( od lat dziewięćdziesiątych ) - B Bandzarewicz.

 

                                                                                                          Czytaj dalej

                                                                                                                        

 

 

 

 

Zaproszenie do lektury

Nasza nowa książka o historii regionalnej.

Miło nam poinformować, że jest już dostępna, wydana przez Regionalne  Towarzystwo Powiślan publikacja zatytułowana „Okupacja niemiecka na Powiślu Lubelskim” autorstwa Tadeusza Gierczaka i Władysława Mądzika. Pozycja ta zawiera  wspomnienia Tadeusza Gierczaka , rodem z Opola Lub. , zatytułowane  „W podobwodzie C Armii Krajowej” . Ukazały się one drukiem w Lublinie  w 2000r.w małym nakładzie tzw. rodzinnym i opisują  ważniejsze wydarzenia  z okresu okupacji niemieckiej , które miały miejsce  na terenie Powiśla. Druga część książki jest wzbogacona o wybrane artykuły z „Powiśla Lubelskiego”  i o jedenaście  nowych ,ciekawych tematów dotyczących  okresu okupacji , których autorem jest Władysław Mądzik.  Zapraszamy do lektury

 

 Wszystkich zainteresowanych książką prosimy o meilowy kontakt: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

Przeczytaj też:...

                                                                  ****

Prezydent RP...

Prezydent RP z wizytą w Gminie Łaziska

 

Podczas wizyty na Lubelszczyźnie prezydent RP na krotko odwiedził Kopaninę Kaliszańską w gminie Łaziska, gdzie spotkał się z sadownikami, obejrzał gospodarstwo jednego z nich, i wygłosiwszy kilka zdań do dosyć licznie zgromadzonych wyborców, pojechał do Janowa na "Festiwal Kaszy".

Obejrzyj galerię

PAMIĘCI BOHATERÓW

 

Andrzej Kleniewski - potomek rodziny właścicieli " Dóbr Szczekarkowskich",wraz z Władysławem Mądzikiem - przedstawicielem Regionalnego Towarzystwa Powiślan, oraz inicjatorem przedsięwzięcia, dokonali odsłonięcia symbolicznego grobu Agnieszki Mielcarek.

Czytaj więcej...

Protokół

 W niedzielę 18 stycznia 2015 w sali Biblioteki Publicznej w Wilkowie odbyło się kolejne VI Walne zgromadzenie członków Towarzystwa., którego celem było wybranie nowych władz, oraz ustalenie programu działalności RTP na kolejną kadencję. Prezes ustępującego Zarządu prof.Wojciech Włodarczyk, przedstawił zebranym sprawozdanie z działalności Zarządu RTP w minionej kadencji.

***

OTO POTĘGA PRASY

Jak widać na poniższej fotografii, nawet wytworny bankiet nie zdołał oderwać sołtysów Gminy Wilków

 od lektury "Powiśla Lubelskiego"