slide1 slide2 slide3 slide4

Regionalne Towarzystwo Pawiślan w Wilkowie nad Wisłą powstało 7 lat temu. Już wówczas, na zebraniu założycielskim, uchwalono wydawanie pisma poświęconego naszemu regionowi, i chociaż różne były koleje naszego stowarzyszenia nie wycofaliśmy się z tego zobowiązania.

Chcemy aby „Powiśle Lubelskie" ukazywało się jak najczęściej i aby poruszało sprawy nam bliskie: mówiło o naszym gminnym rolnictwie, jego wyjątkowych nawet w skali Europy upraw, czystości środowiska i kondycji zdrowotnej nas samych, ochrony unikalnego krajobrazu Powiśla, naszych historycznych zabytków i pamiątek, naszych dziejów i obyczajów. Chcemy, aby znaleźli tu miejsce dla swoich wypowiedzi mieszkańcy Gminy, wójt i aby Rada Gminy i Rada Powiatu mogła nas tu zapoznać ze swoimi uchwałami. Aby można było przeczytać na naszych łamach o bogatym życiu parafii wilkowskiej i zagłobskiej. Abyśmy mogli towarzyszyć życiu naszych szkół. Aby wszystkie służące naszej gminie przedsięwzięcia społeczne mogły tu znaleźć wsparcie. Słowem chcielibyśmy przekazać Państwu wszystko co może zainteresować mieszkańców gminy Wilków i przyjezdnych, a tym samym przyczynić się do wzrostu atrakcyjności naszej gminy i wzrostu turystyki.

Największym skarbem naszej gminy jest wyjątkowa produkcja rolna, niespotykana w skali kraju - chmiel i sady. Mamy też tu prawdziwe zagłębie truskawek, malin i szparagów. Kolejnym naszym atutem jest unikalny krajobraz. Nie ma w Polsce takiego Drugiego miejsca jak nasza skarpa wiślana ciągnąca się od ujścia Chodelki aż do Rogowa. Powinna zostać w nienaruszonym stanie. bo tylko taka zawsze przyciągnie przyjezdnych. Już teraz przyciąga turystów nawet z zagranicy. Aby zagościli u nas na stałe należy uatrakcyjnić naszą ofertę turystyczną. Zachowując skarpę i unikalną sieć rzeczną należy sprowadzić zwiedzających do centrum gminy, właśnie do centrum gminy, przywołać ich, na przykład kolejką wąskotorową. Tory kolejki do czego namawiam jut od pięciu lat, powinny dotrzeć wreszcie do brzegów Wisły. Tam, z przystani statków wiślanych przywożących turystów z Kazimierza, powinni być dowożeni do Wilkowa. Kazimierz Dolny jest tym zainteresowany. Tu, w Wilkowie, powinno być Centrum Powiśla Lubelskiego, stąd powiano się rozwozić turystów do agroturystycznych kwater, na archeologiczne stanowiska, stąd powinni wyruszać na ścieżki rowerowe, piesze czy konne. Stąd powinno się rozpoczynać zwiedzanie Powiśla, w zyskach z turystyki powinny mieć udział wszyscy mieszkańcy gminy, a nie tylko mieszkańcy najbardziej atrakcyjnych wiosek. To w Witkowie powinno być centrum wodnych wędrówek po bogatej sieci rzecznej Powiśla. Atrakcją gminy może hyc także turystyka wiązana z miejscami kultu, jest ona w Polsce coraz powszechniejsza i przyciąga całe zorganizowane grupy. Mamy w naszej gminie: Zagłobie i Dratowie, miejsca pobytu dwóch kandydatów na ołtarze: księdza Korniłowicza i Prymasa Tysiąclecia kardynała Stefana Wyszyńskiego.

Do tego wszystkiego potrzebna jest wiedza o naszym regionie; umiejętność pokazania jego atrakcji, codzienna troska o porządek i czystość; siła aby odeprzeć pokusy łatwych decyzji i ochronić naturalne piękno krajobrazu; wreszcie wiara, ze możemy czynić Powiśle atrakcją i alternatywą dla zatłoczonego Kazimierza Dolnego nad Wisłą. Do tego potrzebny jest długofalowy, mądry plan zagospodarowania całego Powiśla. Chcemy w tym pomóc, chcemy udostępnić dla takich dyskusji łamy „ Powiśla Lubelskiego ".

         Z takimi, między innymi, intencjami przystąpiliśmy do wydania pierwszego numeru.

                                                                         *

Słowa te Wojciech Włodarczyk, projektodawca i animator powstania "Powiśla Lubelskiego" napisał 12 lat temu, a. Bogdan Bandzarewicz i Władysław Mądzik - kolejni redaktorzy pisma starali się przekuć te słowa w redakcyjną rzeczywistość. O tym że im się udało świadczy nakład /1500/ w którym obecnie ukazuje się gazeta. Zapraszamy do przeglądania archiwalnych numerów naszego pisma. Mile widziane też będą wszelkiego rodzaju uwagi, propozycje, oraz komentarze które zamieszczać można w dziale - Forum